Günün Haberleri | Hava Durumu | Nöbetçi Eczane |      İş İlanı | Künye | İletişim
 

YILBAŞI ÖNCESİ DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI


▌Ekipler, rutin olarak gerçekleştirdiği denetimleri yılbaşı öncesinde artırdı. Çorlu'da Haber | www.corludahaber.com

YILBAŞI ÖNCESİ DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI
Haber Yayın Tarihi: 30-12-2021 13:18

Çorlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin olarak gerçekleştirdiği denetimleri yılbaşı öncesinde artırdı.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 54. maddesi kapsamında kent genelinde gıda üretimi ve satışı yapan işletmelerde ürünlerin raf ve kasa fiyat etiketleri ile son kullanım tarihi ve hijyen konularında denetim gerçekleştirdiğini söyledi.

"Zabıta Raf ve Kasa Fiyat Farklarını Denetliyor"

Başkan Sarıkurt ilgili kanun hükümlerince belediyelerin ürün etiketleri, raf ve kasa arasındaki etiket karşılaştırılması, hijyen, son kullanma tarihlerini denetleme ve cezai müeyyide uygulama yetkilerinin bulunduğunu belirterek haksız fiyat artışı konusunda yetkili kurumun Ticaret Bakanlığı olduğunu hatırlatarak, "Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz yıl boyunca yürüttükleri rutin denetimlerini sürdürüyor. Özellikle yılbaşı nedeni ile yaşanan yoğunluğu dikkate alan ekiplerimiz titiz bir şekilde gerçekleştirdikleri denetimlerde etiket, tarife ve fiyat listelerindeki fiyat ile kasa fiyatı arasında fark belirlenen, son kullanma tarihi geçmiş ürün satışı gerçekleştiren işletmelere cezai işlem uyguladı.

"Fahiş ve Haksız Fiyat Artışında Yetkili Kurum Ticaret Bakanlığıdır"

Özellikle ülkemizde son dönemde yaşanan haksız fiyat artışı nedeniyle de vatandaşlarımızdan yoğun şikâyetler alıyoruz. Yetkilerimiz çerçevesinde vatandaşlarımızın şikâyet ve taleplerini yerine getirmek için ekiplerimiz gayretli bir şekilde çalışıyor. Ancak burada önemli bir ayrıntı var. Haksız fiyat artışı konusunda denetim ve ceza işlem uygulayabilecek yetkili kurum Ticaret Bakanlığı ve buna bağlı kuruluşlardır. Belediyelerin bu konuda görev ve yetkileri bulunmamaktadır.

Haksız fiyat artışı tespit eden ya da bu konuda zarar gördüğünü düşünen vatandaşlarımızın Ticaret Bakanlığına bağlı tüketici danışma hattı ALO 175'i arayarak ihbarda bulunmaları gerekiyor." dedi.

Başkan Sarıkurt, zabıta ekiplerinin etiket ve tarife listelerindeki fiyat ile kasa fiyatı arasında farkın yanı sıra ürünlerin son kullanma tarihleri ve işletme hijyen koşullarının da denetlendiğini belirterek denetimlerin sürekli olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

| Haber Merkezi |
Sponsor

YORUM YAP

FACEBOOK YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Copyright © 2014 Çorluda Haber Tüm Hakları Saklıdır.

Çorlu'da Haber. Gerçek, tarafsız haber. Çorlu Haber

Sitemizde bulunan harici linkler sponsor/ilan olarak belirtilmektedir.
www.corludahaber.com

 
Türk beğeni satın al reels izlenme satın al hikaye Ankara Haber